Voor één van de opdrachten van muziek moeten wij een lesvoorbereiding maken van een les om een lied aan kinderen aan te leren. In de rest van dit bericht staat mijn LVF. Het bijbehorende audiofragment komt in een volgend bericht op mijn blog.
Naam student
|
Rachèl Spans
|
Studentnummer
|
n.v.t
|
Klas
|
1B
|
Stageschool
|
De Vuurvlinder
|
Stagebegeleider
|
Nienke
|
Stagegroep
|
5B
|
Datum
|
n.v.t
|
Vak/onderwerp
|
Muziek
|
VOORBEREIDING
Dit is een leerkracht gestuurde les.
Dit is een zelf ontworpen les.
Doelen voor de leerlingen
| |
Doelen
° Welk type doel
° Productdoel
(wat moet het opleveren)
° Procesdoel
(welk gedrag)
|
Vaardigheidsdoel
Aan het einde van de les kunnen de leerlingen het lied De Droomboom samen met de leerkracht zingen.
Ik hoop dat de leerlingen gemotiveerd zijn om het nieuwe lied aan te leren. Het is ook belangrijk dat de leerlingen plezier hebben tijdens de les.
|
Les specifieke beginsituatie
| |
Kennisvaardigheden
° Wat weten of kunnen de
leerlingen al
° Welke vakspecifieke
theorie, didactiek,
leerlijnen
|
De leerlingen hebben dit lied nog niet eerder op school aangeboden gekregen. Een aantal zullen het van thuis al wel kennen.
Klank: De klankhoogte is niet heel hoog. Er zijn geen grote sprongen in klankhoogte. Het zijn korte noten. Het begin is zacht, aan het einde hard.
Vorm: Het lied heeft een refrein en drie coupletten.
Betekenis: Dromen, bomen of snoepen.
|
Onderwijsbehoeften
° Wat zijn de pedagogische
en didactische onderwijs
behoeften?
° Specifieke individuele
behoeften
|
De leerlingen uit mijn klas krijgen vrij weinig muziekles. De keren dat ze echt een muziekles krijgen, is dat van iemand van buitenaf. Het is belangrijk dat ze weten wat er van ze verwacht wordt.
Er zit een jongen met autisme in mijn klas. Het is belangrijk om in de gaten te houden of hij het nog leuk vindt en het allemaal aankan.
|
Beleving
° Ervaringen waarop ik kan aansluiten
° Actualiteit
° Betrokkenheid
|
De leerlingen zullen zelf ook wel eens dromen. In hun slaap of zelfs tijdens schooltijd. Over het onderwerp snoepen zullen de leerlingen natuurlijk ook wel iets te vertellen hebben. Misschien heeft een leerling ook wel zo'n grote boom in de achtertuin.
|
Materialen
| |
° Op welke manier
ondersteunen de
materialen
° Klaarleggen
° Methoden/bronnen (APA)
|
Omdat het groep 5 is en ze nog niet veel ervaring hebben met zingen, lijkt het mij handig om de tekst van het lied op het bord te laten zien. Vooral de coupletten.
Ook heb ik een audiofragment nodig van het lied, om aan de leerlingen te laten horen.
Voor de inleiding heb ik een afbeelding van de grafische partituur nodig die bij dit lied hoort.
|
Inleiding tijd: 5 tot 10 minuten
| |
° Verwachtingen/doelen
| |
Kern tijd: 20 minuten
| |
Lesstof
° Welke informatie,
volgorde en aan wie
° Lesstof toegankelijk/
overzichtelijk
° Welke vragen en aan wie
° Leerstof, leerling,
leefwereld
Werkvormen
° Welke en voor wie
° Voldoende variatie
Begeleiding
° Positieve kenmerken
° Inspelen onderwijs-
behoeften
° Motivatie leerlingen
° Feedback aan leerlingen
Groepsmanagement
° Wat kan ik voorzien en
hoe reageer ik hierop
° Beurtverdeling
° Pakken en opruimen van
materialen
° Regels/afspraken
| Eerst laat ik de leerlingen het hele lied horen. Sommigen zullen het al kennen en misschien mee gaan zingen. Dit mag als ze hem kennen, anders moeten ze even wachten. Ik vertel van te voren dat de coupletten alle drie hetzelfde beginnen. Dit kunnen ze ook horen. Misschien is er zelfs al iemand die dat na het luisteren van het liedje zelf benoemt. Ik zing eerst het hele couplet. Dan zing ik het samen met de leerlingen. Ze kunnen op het bord de tekst meelezen. Het refrein leer ik aan door de meezingmethode. Bij de andere twee coupletten zing ik hem voor en daarna zingen we ze met zijn allen. Sommige leerlingen zullen dit sneller oppakken dan anderen. Dit geeft niets.
Als de leerlingen het snel onder de knie krijgen, kunnen ze een tekening maken die bij het liedje past.
De leerlingen kunnen per tafelgroepje een krul op het bord krijgen als ze heel goed hun best doen.
De leerlingen blijven bij hun tafel staan om chaos te voorkomen. Als leerlingen het bord niet kunnen lezen, kunnen ze ruilen met iemand die dichtbij het bord zit.
|
Afsluiting tijd: 5 minuten
| |
° Nabespreken/evaluatie
° Doelen behaald?
|
Als afsluiting gaan we met zijn allen het hele lied zingen.
|
Feedback
Na de feedback die ik van Sanne Okkerse heb ontvangen (reactie op mijn blog) heb ik in de uitleg van de kern de aanleermethode toegevoegd. In de kern van mijn les heb ik expres geen luistervragen gebruikt. De leerlingen moeten bij de inleiding al vragen beantwoorden en het leek mij voor de leerlingen wat veel om dan bij de kern ook nog vragen te moeten beantwoorden.
| |

Ziet er goed uit!
BeantwoordenVerwijderenIk mis alleen de naam van de aanleer methode die je toepast.
Mijn vraag is ook of je bewust geen gebruikt maakt van luistervragen.
Verder goed gedaan!
Sanne